a. wprowadzanie elastycznych form zatrudnienia;
b. wprowadzanie pracy zdalnej;
c. dostosowanie środowiska pracy do potrzeb kobiet, osób starszych, osób z problemami zdrowotnymi, osób z niepełnosprawnościami, służące ich aktywizacji oraz wydłużeniu aktywności zawodowej.
2. Instytucje nauki i edukacji;
3. Instytucje ochrony zdrowia;
4. Instytucje wspierające biznes;
5. Organizacje społeczne i związki wyznaniowe;
6. Partnerzy społeczni;
7. Przedsiębiorstwa;
8. Przedsiębiorstwa realizujące cele publiczne;
9. Służby publiczne.
Budżet konkursu – 28 653 949,15 zł
Wkład własny wynosi minimum 15% wartości projektu
W obszarze adaptacyjności wspierane będą procesy dostosowania organizacji pracy do potrzeb pracodawców i pracowników, a także do nowych wyzwań rozwojowych i cywilizacyjnych, w tym związanych z obszarem zielonej gospodarki oraz gospodarki o obiegu zamkniętym. Realizacja tych działań będzie odbywać się zwłaszcza poprzez wprowadzania elastycznych form zatrudnienia, pracy zdalnej, dostosowanie środowiska pracy do potrzeb kobiet, osób starszych, osób z problemami zdrowotnymi, osób z niepełnosprawnościami, służące ich aktywizacji oraz wydłużeniu aktywności zawodowej.
Celem utworzenia zdalnego stanowiska pracy jest umożliwienie pracownikom regularnego wykonywania pracy poza zakładem pracy i tym samym wspieranie ich w zakresie łączenia życia zawodowego z życiem prywatnym. W ramach tej formy wsparcia dofinansowane mogą zostać koszty zakupu sprzętu, wyposażenia, dostosowania infrastruktury u pracodawcy, w tym zakupu licencji, oprogramowania itp. niezbędnych do wykonywania pracy w formie zdalnej.